Книги для дітей старшого шкільного віку

 

Аксельссон, Карина. Модель під покриттям. Модний злочин / К. Аксельссон ; пер. з англ. Марії Чайковської. – Харків : Жорж, 2019. – 472с.

Поїздка на Тиждень моди до Парижа! Здається, кращого подарунка для 16-річної дівчини і не вигадаєш. Але тільки не для Аксель. Розкриття злочинів та розгадування таємниць цікавить її значно більше за тренди, бренди і нові колекції. Проте дівчині таки доведеться з головою зануритися у світ високої моди і навіть стати моделлю під прикриттям. Щоб розкрити головну справу свого життя і знайти зниклу відому паризьку дизайнерку, Аксель готова на все — навіть піддатися тортурам щипчиками для вій і високими підборами.

Андерсон, Софі. Хатина на курячих лапах / С. Андерсон ; пер. з англ. Ігоря Андрущенка ; іл. Елізи Паганеллі. – Харків : Жорж, 2019. – 344с. 

Зовні Маринка — звичайна дванадцятирічна дівчинка, допитлива, кмітлива й доволі симпатична. Але в неї й досі немає друзів. Важко з кимось потоваришувати, якщо твій будинок має курячі лапи і зривається з одного місця на інше, коли йому заманеться. До того ж навколо нього завжди вештаються мертві, яких твоя бабуся (до речі, справжня Баба Яга!) випроваджує на той світ. Не дивно, що Маринка не в захваті від перспективи стати наступною Ягою і весь час піклуватися про мертвих. Її найзаповітніша мрія — бути серед живих!

Бурлака, Оксенія. Поцілунок був не останній : повість / О. Бурлака. – Київ : Академія, 2019. – 160с. 

Льоля росла в благополучному світі, де були розкішна квартира, яскраві сімейні подорожі, брендовий одяг, дружний клас, ульотні тусовки. А одного дня з усім цим довелося розпрощатися й потрапити в зовсім іншу реальність. Її батька заарештували, і тепер вона й мама живуть з бабусею й дідусем у їхній пошарпаній квартирі. Обірвалися контакти з ліцейними друзями, і навіть найкраща подруга віддаляється. Дуже складно в новій школі. Учителі наче не знають і не здогадуються, як тут нестерпно. Льоля, яка не здатна терпіти знущання жорстоких розбишак, починає «воювати» з ними, нариваючись на гіркі неприємності

Бурлака, Оксенія. Розірваний кадр : повість / О. Бурлака. – Київ : Академія, 2020. – 160с. 

Філ — фанат екстриму. Ще трохи, і він стане топовим блогером, підніматиме солідний кеш, якого вистачить на забаганки Барбі й на те, щоб звалити від родаків. Він же не якийсь там задрипаний пацик, а крутий руфер, йому вже шістнадцять. Ще трохи, і він обставить самого Койота — поки що найкрутішого руфера в місті. Аби-тільки оператор-фотограф Кірюха, без якого залази, зацепи й трюки не були б такими адреналінними подіями для публіки, не дав задню. І треба ж, щоб усе так раптово обвалилося

Волтон, Джулія. Слова на стінах / Д. Волтон ; пер. з англ. О. М. Розумна. – Харків : Ранок, 2019. – 304с. 

У старшокласника Адама досить рано діагностували шизофренію. Він не здатен відрізнити марення від реальності. Аби позбутися зорових і слухових галюцинацій, він погоджується на експериментальне лікування. Щотижня для контролю впливу пігулок на організм юнак має відвідувати психотерапевта. Проте розмовляти з ним він категорично відмовляється, тому лікар запропонував хлопцеві описувати свій стан у щоденнику. Відтак Адам робить записи, у яких розповідає не лише про дію пігулок, а й про свою родину, нову школу, друзів і перше кохання.

Вудфайн, Кетрін. Загадка коштовного метелика / К. Вудфайн ; пер. з англ. А. Вовченко. – Львів : Урбіно, 2020. – 352с. – (Таємниці універмагу "Сінклер"). 

1909 рік, Лондон. От уже кілька місяців, як Софі працює в розкішному універмазі «Сінклер». Потому, як вона із друзями врятувала його від жахливого вибуху, запланованого таємничим злочинцем на прізвисько Барон, навіть її колишні недруги ставляться до дівчини з повагою. Софі саме готується відсвяткувати свій 15-тий день народження, коли отримує дивного листа, адресованого їй та Ліл. У юної міс Вероніки Вайтлі зник безцінний коштовний метелик, якого та неодмінно мусить надягти під час балу. Пошуки брошки приведуть друзів у найнесподіваніші місця – від лондонського китайського кварталу до заміської резиденції лорда Б’юкасла, який виявиться зовсім не тим, за кого себе видає! А пошуки втраченої коштовності перетворяться згодом на гонитву за небезпечним злочинцем та холоднокровним убивцею 

Вудфайн, Кетрін. Загадка механічного горобця / К. Вудфайн ; пер. з англ. Я. Івченко. – Львів : Урбіно, 2020. – 328с. – (Таємниці універмагу "Сінклер"). 

На початку ХХ століття в оповитому туманами Лондоні стається неабияка подія: відкривається величезний універсальний магазин багатія Едварда Сінклера. Ще до відкриття він опиняється в центрі здогадок, чуток і підвищеної уваги. Бо такої розкоші й різноманіття товарів, здається, Лондон досі не бачив. У цей самий сам юна Софі Тейлор, дівчина із колись багатої родини, а тепер кругла сирота, змушена шукати роботу. Чи варто описувати її радість, коли вона проходить конкурс на посаду продавчині? Та дівчині доведеться позмагатися з неабиякими труднощами. І насмішки й глузування товаришок по роботі тут виявляються не найстрашнішими. Напередодні відкриття чудового універмагу звідти викрадають унікальну колекцію коштовностей, яку власник збирався продемонструвати на виставці з особливої для нього нагоди. Окрасою колекції був механічний горобець. Прикрашена численними коштовними каменями пташка витьохкувала щоразу іншу мелодію. І ось Софі опиняється під підозрою, адже її того злощасного вечора бачили в залі з коштовностями.

Грищенко, Саша. Винятки із правил : повісті, оповідання / С. Грищенко ; ред. Г. А. Теремко. – Київ : Академія, 2018. – 128с. 

Три історії про тих, хто ступає в дорослість. Про випробування розчаруваннями, поразками і перемогами. Їхні герої живуть у спокусах пізнати все, не думаючи про наслідки. Ще не вміють дати лад своїм бажанням й опиняються перед викликами, які примушують жахнутися.

Грін, Джон. В пошуках Аляски : роман / Д. Грін ; пер. з англ. В. Назаренко. – Київ : КМ-БУКС, 2020. – 288с. 

Майлзу Голтеру набридло безпечне домашнє існування. Все його життя — це повна відсутність подій, а його одержимість останніми словами видатних людей ще більше змушує його праг-нути отого «великого можливо» (як сказав Франсуа Рабле). Він готовий до подорожі, до божевільної втечі. Й тоді на його шляху постає Аляска Янг.

Грін, Джон. Паперові міста : роман / Д. Грін ; пер. з англ. В. Назаренко. – Київ : КМ-БУКС, 2019. – 320с. 

Усе життя Квентин був здалеку закоханий у свою дивовижну сусідку — Марго Рот Шпігельман. Тож коли вона, одного дня відчинивши знадвору вікно в його кімнату, прокрадається в його життя, втягуючи в неймовірні пригоди, Квентин не може їй опиратися. Але ніч пригод закінчується, і на другий день у школі Квентин з’ясовує, що загадкова Марго таємничо щезла. А незабаром виявляється, що Марго залишила для нього підказки, і тепер саме він має відшукати дівчину, яку, йому здавалося, він так добре знав..

Грін, Джон. Провина зірок : роман / Д. Грін ; пер. з англ. В. Назаренко. – Київ : КМ-БУКС, 2020. – 288с. 

"Провина зірок" - це красива історія кохання двох підлітків, які, на жаль, були невиліковно хворі. Змирившись зі своєю долею, вони продовжували жити, як і раніше. Поки випадково не зустріли один одного. Хейзел, якщо не звертати уваги на її хворобу, мила, добра, сильна особистість, яка, незважаючи на своє становище, здатна допомогти близькій для себе людині. Огастус володіє приблизно тими ж якостями, але він так само здатний підтримати, розвеселити, вивести з депресії свою кохану, а ще виконувати всі її бажання.

Гулей, Марта. Одного дня вона розкаже : повість / М. Гулей. – Київ : Академія, 2020. – 144с. 

Рвонути на рок-фест, щоб дома не здогадалися, — круто. Можна автостопом, якщо бізнес-клас ніхто не пропонує. А поруч буде не Денис — красень на всю школу, а просто друг, з яким зручно, але зовсім не тойво — Тарік. Головне — це шанс відв’язатися від мами та її набридливих запитань. Так думала Мія.


Довгопол, Наталія. Шпигунка з притулку "Артеміда" / Н. Довгопол. – Харків : Віват, 2019. – 304с. – (Серія "Художня література"). 

1907 рік. В одному з київських театрів стається сутичка. Поважний австрійський пан прилюдно звинувачує хлопчика-посильного в крадіжці. Без тіні страху підліток відкидає звинувачення, ще не підозрюючи, що це його перший іспит, запрошення в нове життя. Під зеленим картузом літній австрієць гер Фрідріх розгледів не лише перевдягнене дівчисько, а ще й потенційну вихованку для свого сирітського притулку — таємної школи «Артеміда», де готують професійних шпигунок.

Дяченки, Марина. Олена й Аспірин : роман / М. Дяченки, С. Дяченко ; пер. з рос. Івана Андрусяка. – Харків : Фоліо, 2019. – 296с. : іл. – (Світи Марини та Сергія Дяченків). 

Що ви робитимете, коли зустрінете у темному підворітті перелякану маленьку дівчинку з плюшевим ведмедиком у руках? Пройдете повз, зробивши вигляд, що не помітили? Спитаєте, що сталося, і спробуєте допомогти? Перше поривання — найблагородніше — допомогти. Однак, на жаль, жодна добра справа не лишається безкарною — отак і ді-джей Аспірин, він же Олексій Гримальський, ускочив у халепу, врятувавши Оленку від хуліганів. От тільки вона виявилася зовсім не звичайною дівчинкою, а прибулицею з іншого світу, яка шукала свого зниклого брата, й життя Аспірина після зустрічі з нею кардинально змінилося. Та чи зрадів він цим змінам?..

Камінська, С.Не кажи нікому[Текст] / Саша Камінська . - Харків: Вид-во «Ранок», 2019. — 176 с.

«Не кажи нікому» — це щира історія-щоденник 14-річної Аріни, що сповнена абсолютно реальних подій, почуттів, першого кохання, травм і вчинків, за які треба нести відповідальність. Саша Камінська не використовує повчання та нотації— підлітки досить розумні, аби зробити висновки з того, що стається, а також впізнати себе чи пізнати інших і зрозуміти, що підходить саме їм як особистостям. Героїню «Не кажи нікому» накриває криза за кризою: підозрілі таємниці між батьками, проблеми подруги, власні емоції та переживання… Із криз виходять переможцями чи переможеними. Де ж буде Аріна?

Космовська, Барбара. Буба / Б. Космовська ; пер. з пол. Б. Антоняк. – Харків : Школа, 2020. – 272с. – (Сучасна європейська підліткова книга). 

Якщо тобі шістнадцять років, твоя мати — відома письменниця, батька частіше можна побачити на телеекрані, ніж удома, а старша сестра постійно заявляє про своє бажання стати кіноактрисою, життя здається не таким уже й легким. На щастя, у Буби є ще дідусь Генрик, який додає життю позитиву. Ну, і є в неї улюблені джинси й мартенси. Захоплива й сповнена теплого гумору книжка розповідає про відкриття світу дорослих, пошуки дружби, перше кохання, гіркоту поразок та маленькі й великі перемоги над собою.

Космовська, Барбара. Буба: мертвий сезон / Б. Космовська ; пер. з пол. Б. Антоняк. – Харків : Школа, 2020. – 240с. – (Сучасна європейська підліткова книга). 

Здається, весь світ змовився проти Буби. Коханий Мілош захопився чарівною Ребеккою, поруч немає найкращої подруги, а дідусь поринув у віртуальний світ інтернет-чатів. Мама, як завжди, зайнята власною кар’єрою, зате на зміну їй з’являється бабця Рита з цілою валізою корисних порад… Мертвий сезон, та й годі! Та невдовзі Буба потрапляє в пригоди: знаходить нового друга Сироту, одержує звістку від зниклої подруги, а ще грає в бридж зі зловісним Юзефом на прізвисько Сталін і навіть… проводить ніч у поліції. А понад те Буба стає свідком чудес, які розганяють хмари над їхньою домівкою.


Лачина, А. Останні канікули [Текст ]  / Анна Лачина ; пер. з пол. Н. Зотової. - Харків : Школа, 2020. – 528 с. – (Сучасна європейська підліткова книга).

Життя сімнадцятирічної Оськи перевернулося догори дриґом: у серпні, на останніх канікулах, вона мусить переїхати до сім’ї батька, якого ніколи не бачила. Підслухана в потязі розмова пов’язує Оську з людьми, для яких ці канікули теж непрості. В один сюжет сплітаються цілі низки подій та стосунків: і непорозуміння батьків, і виклик «швидкої», і втеча через вікно, і вибір весільної сукні, і вуличні бійки, і втручання поліції. Та поміж усім тим — любов.


Лачина, Анна. Кохання під зіркою Сіріуса
[Текст ]   / А. Лачина ; пер. з пол. Н. Зотової. - Харків : Школа, 2019. - 495 с.

У третій книзі трилогії Анни Лачиної продовжується романтична історія дівчини Магди. Невпевнена в собі, з почуттям провини і низькою самооцінкою, вона веде блог під ніком «Дощова». Одного разу вона ненароком губить свій вірш — і починається незвичайна низка подій-зустрічей-почуттів. Цей вир захоплює редактора шкільної газети «окулярника» Анджея, бунтівника та грубіяна Роберта, волонтерку з притулку для тварин Ізу та ще багатьох людей… І як же в цій круговерті відшукати своє кохання? Або як не проґавити його, адже часто воно ховається зовсім не там, де ми його шукаємо?

Лачина, Анна. Фактор кохання / А. Лачина ; пер. з пол. Н. Зотової. – Харків : ШКОЛА, 2018. – 304с. – (Серія "Сучасна європейська підліткова книга").

Головні героїні книги — дівчата Патриція і Магда — мріють про палке романтичне кохання. Кожна з них знаходить собі хлопця-друга по-своєму: хто в реальному житті, фактично по сусідству, а хто в неозорому інтернет-просторі. І хоч події, подеколи бурхливі й таємничі, розвиваються по-різному, проте дівчат, як і сучасних підлітків, хвилюють ті самі гострі питання: як «розгадати» свого друга? Як побороти власні страхи та комплекси і виявити почуття? Як бути самими собою і сприймати всіх такими, якими вони є? 

Лоурі, Лоїс. Хранитель / Л. Лоурі ; з англ. пер. О. Стукало. – Харків : Читаріум, 2018. – 240с. 

Коли хлопчикові Джонасу виповнюється дванадцять років, він отримує особливе призначення. Його навчанням буде займатися загадкова людина. І тільки вони двоє знатимуть правду про плату за ідеальний світ. Адже, саме Хранитель тримає спогади про справжній біль і задоволення, які приносить справжнє життя. Дізнаючись все більше і більше про почуття, Джонас починає змінюватися. І для нього, більше немає шляху назад.


Олкотт, Луїза Мей. Маленькі жінки. Ч. 1. / Л. М. Олкотт ; пер. з англ. Б. Носенок. – Харків : Фоліо, 2019. – 316с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури). 

Четверо юних сестер – Мег, Джо, Бет та  Емі, які народилися в заможній родині, а нині потерпають від бідності, хоч інколи й нарікають на долю,  але день у день вчаться наповнювати душу  добром та милосердям. Кожна з них має свої риси характеру, вирізняється неповторною зовнішністю і манерами,  світобаченням та  інтересами. Але вони люблять одна одну та батьків, вміють знаходити радість у простих речах і тим самим творять навколо себе атмосферу  справжності, яка притягує інших.

Олкотт, Луїза Мей. Маленькі жінки. Ч. ІІ : . / Л. М. Олкотт ; пер. з англ. Б. Носенок. – Харків : Фоліо, 2019. – 331с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури). 

Друга частина непідвладних плину років «Маленьких жінок» Луїзи Мей Олкотт занурює читачів у доросле життя сестер Марч. Чи підбере ключі до щастя Мег. Який вибір зробить бунтівна Джо? Як складеться доля Бет? Що похитне, здавалося б, усталені погляди Емі?
У дівчат настав неповторний період життя, під час якого відбувається становлення особистості і на який водночас припадає чи не найбільше душевних переживань — юність. Письменниця описує його передовсім через проникливе змалювання внутрішнього світу героїнь, їхньої реакції на непрості, а інколи — трагічні виклики.

Олкотт, Луїза Мей. Маленькі чоловіки / Л. М. Олкотт ; пер. з англ. Б. Носенок. – Харків : Фоліо, 2020. – 300с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури). 

Американська письменниця Луїза Мей Олкотт здобула світову славу завдяки роману "Маленькі жінки". Його героїні виросли, а улюблениця читачів Джо здійснила свою мрію виховувати хлопчиків. У старовинному маєтку вона заснувала незвичну школу, де нема строгих правил і чіткого розпорядку, та й програма не вимагає засвоїти якомога більше предметів. Хлопчики, різні за віком і характерами, шибайголови й зовсім безпомічні, розпещені надмірною батьківською увагою й колишні безпритульні, навчаються цінувати дружбу й покликання, порядність і співчуття. Непрості випробування роблять їх справжніми чоловіками. Адже не вік визначає це поняття.


Пічман К.  Хмара [
текст]: роман / К. Пічман ; пер. з нім. Н. М. Спесивцева. — Харків : Ранок, 2019. — 336 c.

Про 16-річну Емму, її невимовний біль у зв’язку зі втратою меншого братика, і як невідомий хлопець із фейсбуку допомогає їй пережити труднощі.Рижко, Олена. Знає тільки Мару : повість / О. Рижко ; ред. Г. А. Теремко. – Київ : Академія, 2018. – 128с. 

У кожного свої причини. Серж мріє стати дигером. Ігор попався «на слабо». Лесі не терпиться довести власну дорослість. Яну погнало «розбите» серце. Мару отримала такий подарунок, та й була ще одна причина… Міка потребує грошей, тому й узявся їх супроводжувати. А ще є Рум — крутий дигер і загадкова особистість. Він — категоричний, розсудливо-рішучий і небагатослівний. Підземелля — його стихія. Рум знає про нього все. І встигає врятувати наївну компанію від фатальної небезпеки. Є якась таємниця між ним і Мару, є натяки на їхнє майбутнє. Яким воно буде, Рум, мабуть, здогадується, а Мару — знає. А можливо, все навпаки. Бо є ще один хлопець, і чимось він цікавий Мару. Перебування на межі життя і смерті випробовують їх усіх. Хтось панікує, впадає у відчай, хтось уперто шукає вихід і сили пробиратися далі, навіть закохується і поривається здобути сексуальний досвід…  А невмолимі хвилини наближають небезпеку. У цьому спресованому часі кожен відкриває в собі себе несподіваного. Кожен поривається збагнути себе. Кожен хоче стати іншим.

Рижко, Олена. Мишоловка : повість / О. Рижко. – Київ : Академія, 2019. – 160с. 

Торі, втікаючи від випробувань реальністю у віртуал, потрапляє в ситуацію, яка могла стати для неї фатальною. У її однокласників — свої проблеми. Але навіть із безвиході є вихід.

Рижко, Олена. Ужалений зрадою : повість / О. Рижко. – Київ : Академія, 2020. – 144с.

Це історія про хлопця зі складним характером, на якого звалилися нестерпні проблеми. Здається, він не витримає тиску обставин, програє в усьому і зламається. Але ні — Ден вчиться пробачати, заново довіряти собі й людям, знаходить нових друзів і, можливо, любов.

Сміт, Роланд. Межа : [пригодницький роман для підлітків] / Р. Сміт ; [пер. з англ. О. Оксенич]. – Київ : КАЛАМАР, 2019. – 208с. 

Продовження історії про юного підкорювача Евересту, Піка. Разом з головним героєм читач вирушить у нову захопливу подорож. Пригодницька історія не тільки розважає, але й надихає відкласти ґаджети і жити активним життям.


Сміт, Роланд. Пік : [історичний роман для підлітків] / Р. Сміт ; пер. з англ. О. Оксенич. – Київ : КАЛАМАР, 2019. – 232с

Піку майже чотирнадцять, він обожнює висоту, але не здогадується, що попереду його чекає сходження на Еверест. Чи розвіється романтика скелелазіння юного руфера на висоті 8848 метрів? Чи дійде Пік до вершини? Чи важливіша мета за способи її досягнення?

Чернієнко, Юлія. Помста : повість / Ю. Чернієнко ; ред. Г. А. Теремко. – Київ : Академія, 2019. – 160с. 

Вона мріяла знайти друзів. Її серце шукало кохання. А її дні були переповнені сльозами від пережитих знущань. І настала мить, коли Міра наважилася помститися тим, хто не давав їй змоги бути собою.
l

Шавлач, Алевтіна. Пампуха : повість / А. Шавлач. – Вид. 2-ге. – Київ : Академія, 2020. – 144с. 

Ганя пізнала всю гіркоту цькування (булінгу), самотності та незахищеності. І в цій ситуації вона зуміла змінитися й довела, хто вона насправді.Ясіновська, Наталія. Українка по-американськи / Н. Ясіновська. – Харків : Ранок, 2019. – 208с. 

Американка чи українка? Можливо, американка по-українськи? Чи все ж українка по-американськи? На ці запитання хоче знайти відповідь 12-річна Марія. Першу половину свого життя вона прожила в Україні, а більш свідому другу— в Америці. Марія ходить в американську школу, переймається своїми підлітковими проблемами А ще має цікаву й заплутану родинну історію. І намагається розібратися в собі та зрозуміти своїх рідних. Повість Наталії Ясіновської—це занурення в життя звичайних американських підлітків і спроба дослідити минуле через призму сучасності. 

Немає коментарів:

Дописати коментар