Чорнобиль: трагедія подвиг, пам’ять


34 роки минуло з моменту найбільшої ядерної аварії – вибуху на Чорнобильській АЕС. Історія катастрофи, спогади ліквідаторів, розповіді мешканців міста Прип’ять та сучасний стан Зони – про все це в книгах, огляд яких ми пропонуємо вашій увазі.


Гуцало ,Є. Діти Чорнобиля [Текст ]: оповідання / Євген Гуцало.– К.: Соняшник, 1995.– 104 с
Трагедія Чорнобиля – основний зміст цієї книги. „Україна після атомної катастрофи 1986 р. стала скорботною чорнобильською матір’ю для українського народу, і весь світ живої природи став її невинною жертвою”. Книга „Діти Чорнобиля” – це правдиві розповіді про трагічне буття юних героїв – уже після Чорнобиля.




Гуцало, Є.П. Скажений чорнобильський собака [Текст ]: вибрані твори / Євген Гуцало. — К. : Знання, 2014. — 221 с. — (Скарби).
 У наведених творах Євгена Гуцала (1937—1995) перед нами постає життя хлопчиків і дівчаток, сповнене захоплюючих­ пригод, мандрівок, несподіваних зустрічей та вчинків, складних, нерідко драматичних, а часом і кумедних ситуацій, зухвалих витівок — усього того, що й творить неповторний світ дитинства. Читача захоплює цікавий сюжет, який стрімко розвивається і тримає в напрузі, а головне — дух благородства, здатність юних щиро співчувати, проявити наполегливість, волю і попри всілякі перешкоди прийти на допомогу слабшому. Приваблює також сповнена гармонії та поезії мова письменника.

Даєн, Л.А. Чорнобиль – трава гірка [Текст ]  : док. повість / Леонід Даєн. – К. : Веселка, 1988. – 176 с. : іл.
 Документальна повість проДокументальна повість про героя Радянського Союзу,героя Радянського Союзу, начальниканачальника Воєнізованої пожежноїВоєнізованої пожежної частини Чорнобильської АЕСчастини Чорнобильської АЕС Леоніда Петровича Телятникова іЛеоніда Петровича Телятникова і його товаришів – пожежників, якійого товаришів – пожежників, які вночі 26 квітня 1986 р. першимивночі 26 квітня 1986 р. першими вийшли на поєдинок з вогняноювийшли на поєдинок з вогняною стихією і погасили пожежу настихією і погасили пожежу на станції.станції.

Демський, А. Чад [Текст] : [нариси] / А. С. Демський. - К. : Автограф, 2011. - 226 с.
Анатолій Демський, 1946 року народження, у 1977 році закінчив механіко-енергетичний факультет Київського політехнічного інституту. Із 1986 по 1993 рік брав безпосередню участь у ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС у складі оперативної групи Інституту ядерних досліджень АН України. Робота стосувалася впровадження нової состеми контролю за станом зруйнованого 4 блока, тож нариси про ті драматичні події (і не лише про них) відтворені автором з натури і додають, а у багатьох випадках і спростовують багато з того, що досьогодні відомо широкому колу читачів.

Драч, І.Ф. Чорнобильська Мадонна [Текст ]: поема. / І.Ф. Драч //Лист до калини: поезії, поеми. – К.: Веселка, 1990. – 286 с.
Піснею скорботи стала поема В. Драча «Чорнобильська мадонна». Ця поема - крик душі поета, його пекучий біль. Воістину Шевченківська біль пронизує поета, перед очима якого виникають пекельні бачення, душа його з відчаю німіє. Іван Драч вболіває за свій народ. Все це він розкриває у своїй поемі. Але поет показує не тільки страшні картини постчорнобильського пекла, але і тих людей, які винні в цій трагедії: тут і будівельники - розпусники без будь-яких моральних правил, та «Маріїн-свистун» - син української матері, який виграв «станцію й атом»; тут і псевдопатріот - пакувальник, який клявся в любові до Вітчизни, а як вибухнула ЧАЕС, то його, наче вітром змело. Показані образи тих керівників, через яких сталося все це. Гіркий висновок робить поет-очевидець: …за кар'єри і премії, Немов на війні, знову вихід один: За мудрість всесвітню дурних академій Платим безсмертям - життям молодим.

Есаулов,О.  Мамо, а що це було? [Текст] / Олександр Есаулов. - [Вінниця] : Теза, 2016. – 158 с.
Одразу після аварії місто Прип'ять зникло, воно начебто ніколи не існувало. У газетах, по телебаченню, по радіо місто Прип’ять скромно називали селищем енергетиків. Селище, де жило п'ятдесят тисяч населення, де лише дітей було стільки, скільки мешканців у Чорнобилі, який геть несподівано став символом цієї жахливої трагедії. Жах раптової евакуації накрив Прип'ять разом із хмарою радіоактивного пилу. Ось про ці перші, найстрашніші після аварійні дні автор і розповідає.


Зилюк, Ю. Попіл Чорнобиля [Текст ]: документальна повість / Юрій Зилюк. – Луцьк : Терен, 2015. – 84 с.
Немає нічого достовірнішого, аніж свідчення очевидців. Особливо, якщо ці свідчення не просто спогади, оприлюднені за кілька десятиліть після того, як відбулися події (бо людина здатна з часом щось збудувати), а свідчення, які зафіксовані на папері чи плівці упродовж перебігу реальних подій. Такою, власне, є документальна повість Юрія Зилюка «Попіл Чорнобиля»



Камиш, М. Оформляндія або Прогулянка в Зону[Текст ] / Маркіян Камиш. – К.: Нора-Друк, 2015 – 128 с.  - (Серія «Мандри»).
«Оформляндія…» – емоційний вимір Чорнобильщини, занурення у світ нелегальних туристів-«сталкерів».
В книзі ви не знайдете стандартних описів Зони, нудних історичних викладок і роздумів над істинними причинами Чорнобильської аварії. Тут – погляд зсередини на явище нелегального туризму в Чорнобильську Зону відчуження. Тут – смарагдові болота, міліцейські засідки, і збиті до кривавих мозолів ноги. Тут загрозливі зливи нічної Прип’яті та світанкові чари Полісся. Тут спроба відповісти на питання, що коїться в душі людини, яка роками і потай досліджує заборонену землю.
Книга проілюстрована фотографіями, які зробив сам автор.

Олійник, Б.І. Сім [Текст ]: Поема / Борис Олійник.– К.: Радянський письменник, 1988.– 96 с.
Поема присвячена пам’яті В.Кібенка, М.Ващука, В.Ігнатенка, М.Титенка, В.Тишури, В.Правику та кінорежисеру Володимиру Шевченко.





Під полиновою зорею [Текст ]: фотонарис про історію та культуру Чорнобильського Полісся / [авт. М. Загреба ; відп. ред. Р. Омеляшко ; упоряд. Є. Аристов, Р. Омеляшко ; фото : М. Загреба, М. Глушко, С. Гвоздевич та ін. ; передм. В. Скуратівський]. – К. : Сєда-стиль, 1996. – 160 c. : фото.
Вітер по душах мете,
Чорнобильський пил на роки опадає.
Годинник життя безупинно іде.
...Лиш пам'ять усе пам'ятає.
Ці слова Олени Матушек взяті із книги-фотонарису М.Загреби "Під полинов0ою зорею" . Фотоальбом висвітлює Чорнобильську трагедію, яка завдала непоправного лиха Поліссю. Автори показали Полісся, неповторність краєвидів, радощі і болі, спалах четвертого реактора АЕС, який практично розітнув духовний світ цього прадавнього краю на дві епохи: ДО і ПІСЛЯ Чорнобильського лиха. Книга-альбом приголомшує правдивою і щирою розповіддю про найстрашнішу техногенну катастрофу ХХ століття та її жахливі наслідки. Своїми відвертими фотодокументами автори засвідчують безприкладний героїзм, громадянську мужність і християнське милосердя людей, які врятували планету від загибелі.

Трохим, С. 1986. Чорнобильські хроніки [Текст ]:   людський фактор, замовчування правди, зона відчуження, параліч майбутнього, мутація / Сергій Трохим; ред. А. Журава. – Брустурів: Дискурсус, 2016. – 224 с.
У книзі розповідається про те, як через об’єктиви телекамер українських журналістів світ дізнавався, що ж реально відбувалося в зоні відчуження. Автор не тільки торкається фактів з історії трагедії Чорнобиля. Він доводить, що ця масштабна катастрофа стала саме тією безповоротною подією в історії Радянської імперії, що призвела до її розпаду. Зоря Полин — прикінцевий акорд сумної мелодії, що передує остаточному фіналу. Далі — агонія величезної країни.

Шкляр, В.М. Ностальгія[Текст ]: роман, новели. / В.М. Шкляр. – К.: Молодь, 1989. – 256 с.
У романі «Ностальгія», відомого українського письменника В.Шкляра, досліджується сімейна драма молодого подружжя, на тлі «інтимної» фабули. Автор порушує чимало гострих суспільних проблем, зокрема і тих, які висвітив нам безжальний рентген Чорнобиля. Події роману розгортаються у 80-ті, після вибуху на ЧАЕС. І, хоч часові координати «Ностальгії» від нас віддалені, та, перечитуючи роман сьогодні, знову упевнюєшся у дивовижному феномені: справжні тексти мають у собі ті тайни і магію, які дозволяють їм не старіти. А ностальгія супроводжує в цьому світі кожне покоління. Ностальгія за тим, як повинно бути в житті, а не як є. Ностальгія як заперечення. Як погук справжності. І все це виразно відлунює зі Шкляревої ностальгії.

Щербак, Ю.М. Чорнобиль [Текст ]:  Документальна повість / Юрій Щербак.– К.: Дніпро, 1989.– 223.– (Романи й повісті.№1)
Автор часто бував у Зоні АЕС, мав численні зустрічі з учасниками „опору атомній стихії”. Враження від побаченого, почутого лягли в основу документальної повісті. Письменник розкриває подробиці аварії, аналізує факти, вчинки фізиків, медиків, авіаторів, персоналу АЕС. При цьому приділяє особливу увагу причинам, що привели до вибуху четвертого реактора.

Немає коментарів:

Дописати коментар