Шкільна програма

        
      Андієвська, Е.  Казка про яян. Говорюща риба [текст] : казки / Емма Андієвська. – Київ : Знання, 2019. – 143 с.  – ( Серія «Класна література»)
      До пропонованої збірки входять літературні казки-притчі відомої української письменниці та художниці Емми Андієвської, в яких за допомогою алегорії відтворено реальну дійсність та піднято проблеми, актуальні для сучасної людини. Зі сторінок книги читач дізнається багато цікавих історій, які розповідають одне одному незвичні співрозмовники - шакал і бляшанка. Кожна казка сповнена ненав'язливої мудрості, вражає оригінальністю, незвичайними пригодами та загадковими персонажами.
     
      Бічер-Стоу, Г.  Хатина дядька Тома [текст] : роман / Гаррієт Бічер-Стоу; скороч. пер. з англ. – Київ : Знання, 2019. – 271 с.  – ( Серія «Класна література»)


     Роман відомої американської письменниці Г. Бічер-Стоу (1811—1896) «Хатина дядька Тома» вийшов окремим виданням у 1852 р. і став одним із бестселерів ХІХ ст. Тема твору не нова, але його емоційне навантаження відповідало настроям і духові часу. У романі яскраво зображено жахливе становище рабів у США: торгівлю живим товаром, страждання матерів, яких розлучають з дітьми. Та водночас автор дає надію на краще, показує, що у цьому недосконалому світі є чисті й благородні душі, які своїми діями прагнуть полег­шити страждання інших, вселяє віру в неминучість змін у житті людини на краще, якщо за них боротися і вірити в них.

      Бредбері, Р. 451 за  Фаренгейтом [текст ]: повість  /  Рей Бредбері ; перекл. з англ. Є. Крижевича. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. – 208 с. – ( Серія «Горизонти фантастики»)
      Що трапилося з нашим світом? Чому пожежники спалюють будинки, а не гасять пожежі? Чому люди не читають книги, не ходять пішки і майже не розмовляють одне з одним? Як виглядатиме наша Земля та якими будуть люди, якщо заборонити їм читати книги? Зі сторінок одного з найкращих творів Рея Бредбері ви дізнаєтеся, як люди навчаться зберігати книги для наступних поколінь, хто повстане проти пануючої системи і як зустріч із «чудною» дівчиною Кларіс змінить життя пожежника Ґая Монтеґа…

      Бредбері, Р. Усмішка [текст ]: повість  /  Рей Бредбері ; перекл. з англ. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2016. – 368 с. – ( Серія «Маєстат слова»)

      Збірка творів американського письменника-фантаста Рея Бредбері.
Назву збірці дало оповідання-антиутопія. Це твір про те, як у далекому майбутньому люди знищили один із найвидатніших шедеврів світового живопису, а маленький хлопчик врятував клапоть картини із загадковою усмішкою на ній. Антиутопія, що розмірковує про майбутнє людства, занепад цивілізації, загибель ідеалів. І водночас - про віру в духовне відродження, красу, що має цілющу силу для людських душ.

      
Веллс, Г. Чарівна крамниця [текст]  : збірка оповідань / Герберт Веллс ; пер. з англ. К. Демянчук  - Київ : Форс Україна, 2019. – 96 с. : іл. – ( Серія «Читака»)
      Персонажами його оповідань стають люди, у розмірене життя яких вривається щось незвичайне: чи то наукове відкриття, чи то чарівник, котрий виконує всі бажання­, чи просто голодний страус, що випадково проковтнув діамант. Оповідач за проханням маленького сина заходить у крамницю "магічних товарів". Спочатку йому здається, що це просто продаж реквізиту для фокусників. Але чимдалі хазяїн демонструє йому свій крам, тим більше в оповідача враження, що тут панує справжнє чарівництво...    
  
      Вергілій . Енеїда [текст]  /  Вергілій; пер. з лат. М.Й. Білика; примітки Й. У. Кобова  ; худож.  – ілюстратор М. Л. Курдюмов; худож. – оформлювач М. С. Мендор. – Харків : Фоліо, 2017. – 319 с. – (Серія «Істини»)


      Вергілій (70—19 рр. до н.е.) — поет Стародавнього Риму, автор знаменитої «Енеїди», що оспівує легендарне походження римського народу. Поема Вергілія пов’язана з гомерівським епосом і була створена з орієнтацією на нього. У перших шести піснях вона сюжетно наслідує «Одіссею» (тут розповідається про мандри Енея із Трої в Італію), в наступних шести — «Іліаду» (тут ідеться про війну й заснування Риму). Поема Вергілія відзначається високими художніми якостями, що забезпечило їй виняткове місце в історії європейської літератури.

      Винниченко, В.  Федько-халамидник. Момент [текст] : Вибрані твори / Володимир Винниченко. – Київ : Знання, 2020. – 190 с.  – (Серія «Класна література»)
      Кожне з наведених у пропонованій збірці ранніх оповідань Володимира Винниченка (1880—1951) — це зворушлива і яскрава розповідь про драматичну долю людини. Письменник із симпатією змальовує і простих “маленьких” людей, які є носіями найкращих начал народного буття (“Федько-халамидник”, “Раб краси”), і людей освічених, романтичних і водночас рішучих у відстоюванні високих ідеалів (“Момент”, “Зіна”). Разом з тим він далекий від сентиментального замилування і часом безжально сатиричний у зображенні рідного українства, проявів самозакоханості чи пристосуванства (“Уміркований” та “щирий”). Ці оповідання належать до найкращої частини творчої спадщини письменника та зберігають свою худож­ню цінність і сьогодні.

   
 Винничук, Ю. Місце для Дракона [текст] : повість-казка / Юрій Винничук ; худож. Н. Каламєєць. – 2-ге вид. – Чернівці : Чорні вівці, 2016. – 96 с. : іл.

      Що станеться, коли народові буде замало смерті змія, бо зло ним не вичерпалось? Що буде, коли він кинеться шукати й інші джерела зла? Одного дракона на всю державу замало. Де взяти ще стільки драконів, аби кожен мав кого розіп’ясти? Де взяти стільки юд, аби мали на кого перекласти провину? Коли народ не має кого проклинати – сили його підупадають. Боже! Пошли нам драконів!     
     
      Вінграновський, М. Манюня[текст ]: повісті, оповідання, есе / Микола Вінграновський : Львів : Літопис, 2003. – 320 с.   
      Це нова книга лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, премії Володимира Вернадського і премії Фундації Антоновичів (США) Миколи Вінграновського.
      Разом з поезією проза Миколи Вінграновського - одне з найвизначніших явищ нашої літератури.



      
      Вовчок, Марко. Інститутка [текст ]: повісті та оповідання  /  Марко Вовчок. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2018. – 264 с

      До видання увійшли найкращі твори видатної української письменниці Марка Вовчка (Марії Олександрівни Вілінської) для дітей, що полонять правдою життя, палким протестом проти кріпосницької деспотії та самовідданою любов’ю до народу. 
     
      Волинь [текст] : енциклопедія, казка, гра / уклад. Ю. Бєсєдіна ; іл.: Г. Лапа, О. Вергелес. – Київ : Гамазин, 2016. – 63 с. : іл. – (Енциклопедія-Казка-Гра).
      Що нам відомо про Волинь? Старовинні замки, таємничі підземні лабіринти, зруйновані фортечні стіни, залишки мурів і легенди – легенди про князів та героїв, королів та лицарів, про сміливців та відчайдухів… Хто розбере, що тут правда, що – вигадка? Тепер ти сам, без сторонньої допомоги можеш це зробити. У цій книжці ми зібрали казки та легенди волинян, і водночас – основну інформацію про історію, культуру та життя на Волині в давні часи і до сьогодні.Знайомство з історією, географією та культурою Волині для дітей середнього шкільного віку
      

      Гете, Й. В. Фауст [текст] : трагедія  / Йоганн Вольфганг Гете;  пер. з нім. Миколи Лукаша.  – Київ : Знання, 2019. – 431 с.  – ( Серія «Класна література»
      Трагедія “Фауст” стала підсумком творчих пошуків великого німецького письменника і мислителя Й.В. Ґете (1749—1832). Сюжетна основа п’єси — відома з часів середньовіччя легенда про мага і чаклуна Фауста. Ґете перетворив її на багатоплановий складний драматичний твір, що став втіленням його пошуків сутності людини. Упродовж п’єси Фауст невтомно шукає істину — “внут­рішній зв’язок всесвіту” і кінцеву мету історичного буття людства. Прагнучи оволодіти вищим знанням, він закладає душу дияволу — Мефістофелю. Але істина для нього залишається недосяжною. Ерудований читач знайде у творі відповіді на багато питань, які й сьогодні хвилюють людство.


       Гомер Іліада / Гомер ; пер. із старогрецької Б. Тена ; передм. і прим. А. Білецького ; іл.. О.С. Юхтмана ; худож. – оформлювач Г.В. Кісель. - Харків : Фоліо, 2017. – 414 с. – (Серія «Шкільна б- ка укр. та світ. літ- рт»)
      Гомерівський епос складається з двох епопей — «Іліади» і «Одіс­сеї». Головний герой «Іліади» — Ахілл. Гнів Ахілла, якого образив верховний вождь Агамемнон, — основний мотив, що організує сюжетну єдність поеми. Картини героїчних двобоїв чергуються з картинами мирного життя в обложеній Трої, а також з не позбавленими гумору сценами суперечки богів на Олімпі.

      Цей епос, перекладений багатьма мовами світу, вийшов далеко за межі національного грецького письменства і завдяки своїм художнім достоїнствам та історичній цінності зайняв почесне місце в скарбниці світової літератури.
     
      Дерманський, Сашко. Володар макухи, або Пригоди вужа Ониська [текст] : кн. 1 : повість / Сашко Дерманський ; худож. В. Богданюк. – 7-ме вид. – Вінниця : ПП «Видавництво «Теза» , 2018. – 160 с.
      Що робити, коли сонце падає прямісінько на твою повітку? Як покататися на міжгалактичному макуцельоті? Чи легко врятуватися від метеоритного дощу? Як уберегти корову від зоопарку? Не знаєш? Тоді хутчій познайомся з вужем Ониськом, і він тобі про все розповість! Цю книжку виготовлено на якісному книжковому папері, який знижує контрастність і полегшує читання


 Довженко, О.Україна у вогні. Ніч перед боєм. Зачарована Десна [текст] / Олександр Довженко .- Київ : Центр учбової літератури , 2017. – 192 с.

Серія «Класика української літератури» включає перелік творів видатних українських письменників за програмою Міністерства освіти та науки України для позакласного читання учнів середніх загальноосвітніх навчальних закладів.

Квітка-Основяненко, Г. Маруся [текст ]: повість  /  Григорій Квітка-Основяненко ; укл. Серії Г. Яновська ; худ. А. Канкава. – Харків : Віват , 2017. – 128 с.:іл. – ( Серія «Шкільна бібліотека»)

Перша україномовна повість! Зворушлива історія кохання лагідної красуні Марусі та палкого сміливця Василя нікого не залишить байдужим. Чи зможе їхнє щире почуття здолати перешкоди? У дивовижному світі повісті юні читачі переживуть разом з героями всі труднощі та поневіряння і дізнаються багато цікавого про нашу старовину та звичаї.




«Кирило Кожум’яка» та інші українські легенди і перекази / ілюстрації Андрій Миськів – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. – 264 с
У збірці «Кирило Кожум’яка» та інші…» зібрано легенди і перекази, записані з уст старожилів із багатьох куточків України. Обидва жанри покликані зберегти свідчення про минуле краю. Виразно виявляється у цих творах зв’язок фантазійного з конкретними історичними подіями. Легенди та перекази завжди пропагують ідеї гуманності та соціальної справедливості. Фольклорні джерела народу невмирущі.



Кіпліг, Д.-Р. Мауглі  [текст] : казкова - повість / Джозеф-Редьярд Кіплінг ; пер. з англ.  Володимир Панченко ; худож. Павло Репрінцев. – Київ ; РІДНА МОВА, 2018. – 240 с.: іл.  – (Серія «Класна класика» )


Мауглі — один із найулюбленіших персонажів світової класики для дітей. Написав однойменну книжку видатний англійський письменник, поет і новеліст Джозеф-Редьярд Кіплінг (1865–1936). Те-пер ця книжка виходить у твоїй улюбленій серії. Вона неодмінно стане окрасою твоєї книжкової ко-лекції.
      
     
Ліндгрен, А. Міо, мій Міо [текст] : повість / Астрід Ліндген ; пер. зі швед.  О. Сенюк ; худож. В. Анікін . – Київ ; РІДНА МОВА, 2019. – 128 с. – ( Серія «Класна класика» )
      Казка шведської письменниці Астрід Ліндґрен для дітей молодшого шкільного віку. У центрі сюжету – хлопчик Буссе, якого виховують прийомні батьки. Вони не приділяють уваги хлопчику, знущаються, тому він більшість часу проводить на вулиці. Але життя Буссе змінюється, коли він дізнається, що насправді його тато - король Країни Далекої. Буссе потрапляє у цю Країну, знаходить друзів, люблячого батька, дізнається, що його насправді звати Міо. Але у цій Країні на хлопчика все одно чекають пригоди. Злий лицар Като тримає у своєму замку викрадених дітей Країни, і лише Міо може врятувати малечу, поборовши злого ворога.


      Королів – Старий, В. Хуха-Моховинка [текст] : вибрані казки / Василь Королів-Старий ; худож. Костянтин Лавро. – Київ : Знання, 2018. – 143 с. : іл. – ( Серія «Скарбничка»)
      Казки Василя Короліва-Старого (1879—1943) — справжня перлина української літератури. Автор переосмислив і оживив багатьох персонажів української міфології. Усі вони чесно живуть невидимими поруч із людьми, де можуть, допомагають їм, оберігають від лиха, злих вчинків, поганих думок. Письменник прагне облагородити українську “нечисту силу”, позбавити дітей почуття жаху перед вигаданими страшними істотами, зацікавити молодь міфологією. Книга вчить розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті.


      Конопницька, М. Про краснолюдків і сирітку Марисю [текст] : повість-казка  / Марія Конопницька. – Київ : Знання, 2017. – 191 с.  – (Скарби : молодіжна серія)
      Повість-казка відомої польської письменниці і поетеси Марії Конопницької (1842—1910) “Про краснолюдків і сирітку Марисю” — один із кращих творів для дітей у світовій літературі. Поєднуючи фантастичний сюжет з реалістичними мотивами, жартівливий і серйозний тон, проте уникаючи нав’язливих повчань, письменниця звертається до загальнолюдських цінностей: книга сповнена любові, доброти, милосердя, виховує повагу до праці, небайдужість і віру у справедливість. Саме тому цей чудовий твір залишається улюбленим для багатьох поколінь юних читачів.


Котляревський, І. Енеїда. Наталка Полтавка [текст ]: твори  / Іван Котляревський ; худож.  А. Канкава . – Харків : Віват , 2019. – 176 с.: іл. – ( Серія «Шкільна бібліотека»)

Коли рідне місто спалене ворогами, треба заснувати нове царство! Еней і військо вірних троянців, шукаючи підхожої місцини, зазнають безліч випробувань і славетних пригод.





      Коцюбинський, М. Дорогою ціною [текст ]: повість  /  Михайло Коцюбинський. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. – 96 с.

      Повість М. Коцюбинського «Дорогою ціною» зображує героїко-романтичну історію двох закоханих. Соломію, яка любила Остапа, пан видав заміж за старого фурмана, а бунтівника Остапа грозився віддати у солдати. Закохані відважуються тікати на вільні землі... У творі оспівуються не лише сила кохання, а й волелюбність та мужність українського народу, що не корився панській неволі.
     
      Коцюбинський, М. Тіні забутих предків. Дорогою ціною [текст ]: твори  /  Михайло Коцюбинський ; худож. А. Канкава . – Харків : Віват , 2017. – 144 с.:іл. – ( Серія «Шкільна бібліотека»)
      Твори Михайла Коцюбинського занурять юних читачів у світ карколомних пригод. Драматична минувшина українського народу, старовинні звичаї та легенди, у яких реальність переплітається з містикою, захоплливі історії кохання та подолання перешкод-це й багато іншого школярі знайдуть на сторінках нашої книжки. 



3.      Ліндгрен, А. Міо, мій Міо [текст] : повість / Астрід Ліндген ; пер. зі швед.  О. Сенюк ; худож. В. Анікін . – Київ ; РІДНА МОВА, 2019. – 128 с. – ( Серія «Класна класика» )

      Лі, Г. Вбити пересмішника [текст] : роман / Гарпер Лі ; пер. з англ. Т. Некряч.  – Київ : Видавнича група КМБУКС, 2019. – 432 с.
      У невеликому містечку Мейкомб, штат Алабама, живе дівчинка Джин Луїза Фінч, на прізвисько Скаут. Разом із нею ми переживаємо пригоди та дивимось на великий дорослий світ її очима.  У центрі сюжету - судовий процес над темношкірим Томом Робінсоном, якого звинувачують у зґвалтуванні білої дівчини. Це стає головною справою батька Джин Луїзи, якому випало на долю захищати хлопця.




      Мирний, Панас. Хіба ревуть воли, як ясла повні? [текст] : роман / Панас Мирний.  – Київ : Видавнича група КМБУКС, 2019. – 440 с.

      Соціально-психологічний роман "Хіба ревуть воли, як ясла повні?", написаний видатним письменником Панасом Мирним, вважається одним із найвизначніших творів української класичної літератури. Основна ідея роману криється в його назві: воли — символічний образ підневільного селянства — не ревли б, тобто не протестували, якби мали можливість чесно працювати на власній землі, не потерпаючи від несправедливості, зажерливості та знущань панів і волосних начальників. Чіпка, головний герой роману, — гарний, розумний, хазяйновитий чоловік — готовий постояти не лише за своє, а й за інтереси громади. Та нездатність знайти справжні шляхи боротьби проти своїх кривдників робить Чіпку «пропащою силою», штовхає на слизьку дорогу, калічить його душу і призводить до величезної трагедії. Кров невинних людей страшним тавром лягає на чоловіка, і він з правдошукача перетворюється на кримінального злочинця.
      
      Назарук, О. Роксоляна [текст] : історична повість з ХVІ ст.  / Осип Назарук.  – Київ : Видавнича група КМБУКС, 2016. – 384 с.: іл
      Дружина халіфа й падишаха Сулеймана Великого, завойовника і законодавця,— Настя Лісовська, відома в історії під величним іменем Роксоляни, полонила уяву не одного покоління українців. Ось і наш видатний земляк Осип Назарук захопився яскравою постаттю Роксоляни й 1930-го року надрукував цікавий роман, який, на жаль, був заборонений на багато десятиліть і тільки зараз повертається знову до читача. Саме за мотивами Назарукової «Роксоляни» 1996-го року режисер Борис Небієридзе створив блискучий багатосерійний фільм — перший український серіал в нашій історії
     
     Нестлінгер, К. Конрад, або Дитина з бляшанки [текст] : повість / Кристина Нестлінгер ; переклад з нім. Євгена Попаовича ; худож. А. Василенко. – 6-те вид. – Вінниця : ПП «Видавництво «Теза» , 2019. – 192 с. – ( Серія «Пригодницька  бібліотека»)


      Конрад — незвичний хлопчик. І навідь не тому, що до пані Барлотті його приніс поштар у здоровезній бляшанці.А через те, що Конрад занадто чемний, слухняний, страшенно нудний і зовсім не має друзів.Тож пані Бартолотті та її сусідка дівчинка Кіті конче мають перетворити ідеальну дитину на нормального хлопчика.Хоча б для того, щоб Конрада не віддали іншим батькам... 
    
      Нечуй-Левицький, І. Гетьман Іван Виговський [текст] : роман / Іван Нечуй-Левицький.  – Київ : Видавнича група КМБУКС, 2017. – 336 с.

      Історико-біографічний роман класика української літератури І. Нечуя-Левицького «Гетьман Іван Виговський» за радянських часів старанно замовчувався. Цей твір одночасно виконує дві функції: з одного боку, є посібником для вивчення історії України, має просвітительський характер, а з другого — засобами художнього письма відтворює реальні постаті нашого минулого. 

      
Нечуй-Левицький, І. Кайдашева сімя  [текст] : повість / Іван Нечуй-Левицький. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. – 232 с

      «Кайдашева сім’я» - реалістична соціально-побутова повість класика української літератури Івана Нечуя-Левицького. У творі описано події, що відбувалися у великій сільській родині Кайдашів. Конфлікти усередині сім’ї зображено з гумором, проте добре ставлення до сварливих Кайдашів не перешкоджає автору безжально критикувати суспільний лад, спосіб організації громади, поведінку духовенства, які призводять до зубожіння людського духу.
     
   

 
Павленко, М. Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських [текст] : кн. 1 : повість / Марина Павленко ; худож. О. Ваніфатова. – 9-те вид. – Вінниця : ПП «Видавництво «Теза» , 2019. – 224 с.

    
      Гaдаєш, кaзки — тo тільки дитячі бaєчки і чудес нa світі не буває? Але якщo над крaсенем однокласником висить родове прoкляття, якщо тeбе дoмучили нічні жахіття сусідської квартири, якщо тітoньку требa рятувати від її ж власного весілля, а старoвинна шaфа перeтвoрюється на мaшину часу, і прo все це навіть не здoгадуються тaкі рoзумні бaтьки, — ти ніде індe, як у кaзці.

      Сент-Екзюпері, Антуан де Маленький принц [текст] : повість / Антуан де Сент-Екзюпері ; пер. з франц. М. Марченко .  – Київ : Видавнича група КМБУКС, 2018. – 112 с.: іл.

      "Я нічого не казатиму про книжки Сент-Екзюпері. Їм властива ясність шедеврів",- написав Леон Верт, "найкращий у світі друг", якому Антуан де Сент-Екзюпері, присвятив свого "Маленького принца". Що можна до цього додати? Книжку, яку ви тримаєте в руках, варто читати серцем, адже "очима головного не побачиш". А ця книжка про Головне.


     
      Стельмах, Я. Митькозавр із Юрківки [текст] : повість та оповідання  / Ярослав Стельмах  ; післямова . Л. В. Хмелевської ; худож. – іл.;  худож. – оформлювач  М. С. Мендор. – Харків : Фоліо, 2019. – 220 с.: іл.  – (Серія «Шкільна бібліотека укр.. та світової літ-ри»)

...Історія ця починалась зовсім звичайно. Друзі-п’ятикласники Сергій та Митько приїхали на літній відпочинок у село. Вчителька ботаніки дала їм завдання — зібрати колекцію комах. Але хто ж міг уявити, що замість комах хлопці почнуть полювати... на страшну химеру, що живе в озері. Звідки взялась та потвора, як її захопити? Друзі починають діяти...
Про незвичайні, таємничі пригоди Сергія та Митька (і не тільки їх) весело розповідає відомий український письменник Ярослав Стельмах у своїй книжці повістей та оповідань «Митькозавр із Юрківки».

Слово о полку Ігоревім [текст] : героїчна поема  / передм. та прим.  Л. Махновця й О. Мишанича; упорядкув. О. Лисенко ; худож. Г. Якутович. – Київ : Веселка, 2008. – 134 с. 
Славетна пам'ятка красного письменства Київської Русі - героїчна поема "Слово о полку Ігоревім" - є одним із шедеврів світової культури. Рукопис було знайдено 1792 року, опубліковано 1800 року в Москві. Оригінал твору згорів під час війни з французами 1812 р. Щодо того, хто був автором цього безсмертного твору, одностайної думки немає. А от походження, місце створення "Слова" у вчених не викликає сумніву. М. Драгоманов писав: "Що стосується "Літопису Нестора", "Слова про похід Ігоря" і т. ін., то ці твори були безпосередніми плодами місцевого життя міст стародавньої України. Ці твори започатковують, таким чином, українську літературу..." У книжці містяться текст першодруку та адаптований текст, ґрунтовна передмова та примітки видатних дослідників "Слова" Л. Махновця та О. Мишанича, а також переклади пам'ятки сучасною українською мовою Л. Махновця та В. Свідзинського.


Стівенсон, Р.Л.  Острів скарбів [текст] : роман / Роберт Льюїс Стівенсон; пер. з англ. О. Гончар ; худож. М. Олійник. – Київ : Знання, 2018. – 223 с.  – ( Скарби : молодіжна серія)
Роберт Льюїс Стівенсон (1850—1894) — знаменитий англійський письменник шотландського походження, представник неоромантизму, автор багатьох пригодницьких і гостросюжетних романів та повістей. У своєму найвідомішому творі “Острів скарбів” він майстерно доводить, що небезпеки безлюдного острова, підступність жадібних піратів і таємничі скарби — це саме те, що потрібно юному мрійникові для найзахопливішої подорожі у житті. А прихильність багатьох поколінь читачів, яка зробила цю книгу класикою світової літератури, тільки підтверджує вдалість такого рецепту пригод.

Твен, М. Пригоди Тома Сойєра [текст] : пригоди / Марк Твен ; пер. з англ. Ю. Корецький, О. Ломакіна. – Київ : Знання, 2018. – 238 с.  – (Серія «American Library»)
Чим зайнятися хлопчакам, коли уроки їм уже геть набридли, а до канікул ще далеко? Том Сойєр має безліч відповідей на це запитання. Кілька вірних друзів і трохи фантазії - і нудне фарбування паркана перетвориться на розвагу, що принесе багато хлоп'ячих скарбів, гра в піратів і розбійників дозволить відчути вільготне життя, хоча й змусить дорослих добряче понервувати, а нічний візит на кладовище зробить героями усього міста. Правда, для цього треба не злякатися химерних привидів та жорстоких злодюг і виявити благородство навіть тоді, коли загрожує неминуче покарання. Але це дрібниці, якщо на тебе очікують справжні скарби й життя, повне пригод!

Тютюнник, Г.  Дивак [текст] : вибрані твори / Григір Тютюнник. – Київ : Знання, 2018. – 159 с.  – ( Скарби : молодіжна серія)
Твори Григора Тютюнника (1931—1980), включені до цієї збірки, по праву можна назвати маленькими шедеврами. Читаючи їх, переймаєшся і болем пораненої війною дитячої душі, і трепетом та ніжністю героїв у ставленні до навколишнього світу, гармонії з яким вони прагнуть, і великими та малими людськими проблемами, багато з яких до цього часу належним чином не осмислені й не вирішені. Персонажі творів Григора Тютюнника стають нам до болю рідними і залишаються в серці на все життя.


 Тютюнник, Г. Холодна м’ята  [текст] : оповідання, повісті, твори для дітей / Григір Тютюнник ; упоряд. і передм. П.П. Засенка. – 2-ге вид.   – Київ : Український письменник, 2014. – 844 с. 
До цієї книги увійшли усі художні твори письменника — повісті, новели, казки та оповіді для дітей. Характерною ознакою видання є те, що тексти вперше публікуються в первісному вигляді, в якому вони виходили з-під пера відомого майстра слова, — з них знято втручання радянської цензури. 

      Українка, Леся. Біда навчить [текст] : казка   / Леся Українка ; худож. Леся Томків. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. – 32 с.: іл. – ( Серія «Читання – це справді цікаво!»)
      “Мудрим ніхто не вродився, а навчився”. У це прислів'я вкладено українським народом багатющий досвід віків, і актуальність його беззаперечна у всі часи. Саме про те, як важливо бути у житті мудрими та розважливими, розповідає діткам у казці “Біда навчить” видатна донька Волині Леся Українка. Це повчальна історія, на якій виросло не одне покоління.


      Українка, Леся. Лісова пісня. Бояриня [текст] : п’єса   / Леся Українка. – Київ : Знання, 2018. – 190 с.  – ( Серія «Скарби»)

      Драма-феєрія "Лісова пісня" Лесі Українки (1871-1913) - глибоко символічний твір, що є шедевром світового значення. Це поетична і водночас трагічна історія про чисте кохання, одвічний потяг людини до прекрасного та до гармонії з природою, а також про невичерпний конфлікт між високими мріями й зашкарублою буденністю. Драматичну поему "Бояриня" Леся Українка написала всього за три дні, проте через цензурні заборони її не було надруковано за життя авторки. Це єдиний твір письменниці, побудований на історичному матеріалі. Він має глибокий патріотичний підтекст, а порушені в ньому проблеми є наболілими та актуальними.


      Франко, І.Я. Фарбований Лис[текст] : казки / Іван Франко ; худож. Олег Кіналя. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2013. – 24 с.: іл.

      Чудові та яскраві ілюстрації Олега Кіналя перенесуть вас у світ далекого лісу до Лиса Микити! Жив собі в однім лісі Лис Микита, хитрий-прехитрий. Скільки мисливці на нього не полювали, він завжди утікав, оминаючи всі пастки. Ця хитрість зробила його страшенно гордим! Лис думав, що немає для нього вже нічого неможливого. Він похвалився перед друзями, що зможе не лише по селах бігати на полювання, а й піде у місто на ринок і вкраде Курку. Сказав — треба зробити.   


Функе, К. Чорнильне серце [текст] : кн.1: трилогія / Корнелія Функе  ; переклад з нім. Олекси Логвиненка ; худож. О. Тарнавська. – Вінниця : ПП «Видавництво «Теза» , 2017. – 192 с. – ( Серія «Пригодницька  бібліотека»)
      Вони жили собі спокійним життям аж до тієї ночі, коли незнайомець прийшов із попередженням.Наступного дня Мо став пакувати валізи, не повідомивши Мегі причини. Вони мусять переховуватися.Але від чого і від кого? Невдовзі таємницю Мо розкрито. Він виявляється, має надзвичайний дар втілювати в життя історії, оживлювати іхніх героїв. Чимало років назад він випадково вичитав з книжки у наш світ бездушного злочинця. І от тепер цей злодій полює на Мо та його рідкісний талант. Мегі поринає у карколомні пригоди, в яких уявне переплітається зі справжнім. І тепер саме від неї залежить, як завершиться історія, що полонила іх усіх.
     

Хайям Омар. Рубаї [текст]  / Омар Хайям ; пер. з перської. В.О. Мисика; худож. – оформлювач  О. А.Гугалова- Мєшкова. – Харків : Фоліо, 2019. – 319 с.: іл.  – (Серія «Істини»)

      Його поезія просякнута вірою у безсмертний творчий людський розум. У бездоганних чотиривіршах Хайяма уміщається весь життєвий досвід людини: в них ідеться про сенс буття, про незахищеність людини перед лицем долі й часу, про чарівність швидкоплинних хвилин радості... Кожен читач знайде в його поезії щось своє, потаємне і ще не висловлене. Омар Хайям зробив жанр рубаї широко відомим і залишив нащадкам вічне послання, пронизане рідкісною свободою духу.

      Шевченко, Т. Кобзар [текст] : збірник  / Тарас Шевченко . – Харків : ВД «Школа», 2018. – 352 с.


      На відміну від численних так званих «повних збірок», пропоноване видання є насправді максимально повним зібранням поетового спадку. Збірка базується на унікальному, найповнішому на свій час виданні «Кобзаря», що побачив світ у 20-х роках минулого сторіччя в Німеччині за редакції знаного Василя Сімовича. 
      Пропоноване видання — майже десятирічна праця упорядника Миколи Зубкова, який використав значну кількість як оригінальних, так і репринтних видань незаанґажованих шевченкознавців (зокрема, діяспорної періодики від 20-х до 90-х рр. минулого сторіччя) та безліч архівних джерел, а також новітні вітчизняні й закордонні літературні та історичні розвідки. Близько двадцяти (!) відсотків матеріялу цього видання — рядки, які читач не знайде в жодному «Кобзарі», — від окремих слів, словосполук до цілих сторінок тексту! Часто такі відновлені фрагменти докорінно змінюють сприйняття твору в цілому. До того ж чимало творів подано з авторовими варіянтами, практично невідомими широкому загалові.

       Основну частину розпочинає поетова передмова до другого (нейздійсненого) видання «Кобзаря». Зануритись у Шевченкову добу допоможуть чимало унікальних прижиттєвих документів, автографів віршів, листів, світлин Поета і його автопортретів. І нарешті, усе видання, від першої до останньої сторінки, унормовано згідно з правилами українського правопису 1928 р. (т. зв. Харківського, або Скрипниківського правопису), який, на думку славетного Івана Огієнка, є історично й фонетично найближчим до мови, якою промовляв до нас Поет. 
      

Шеклі, Р. Запах думки [текст] : вибрані оповідання / Роберт Шеклі ; пер. з англ. О. Бершадської ; іл. Ю. Ясінська. – Київ : Форс Україна, 2019. – 80 с. : іл. – ( Серія «Читака»)
      Коли настає чорна смуга у житті, потрібно завести звичку читати оповідання Шеклі, які точно піднімуть настрій. Одним з таких є "Запах думки" із однойменного збірника. Для початку давайте познайомимося з головним героєм. Перед нами міжгалактичний листоноша Лерой Кліві, і він у небезпеці. Його корабель вийшов з ладу, і йому довелося приземлитися на досить дивній планеті. Справа в тому, що місцева фауна тут живе спираючись не на органи чуттів, а на телекінез. Тепер Кліві необхідно повністю контролювати свої думки, а це дуже непросто. Як же примусити себе не думати, адже зовсім припинити не вийде, тим паче, коли загрожує небезпека. Однак вихід було зонайдено. Саме з цим виходом і пов'язана головна перевага оповідання - гумор.




Немає коментарів:

Дописати коментар