вівторок, 26 квітня 2022 р.

Інформаційне - онлайн повідомлення «Чорнобиль, мов набат, дзвенить над світом»

 ...Вже лелека не в'є там гніздечка,


Не лунає там пісня і сміх,
Наче сироти, стали містечка
Без людей нерозумних своїх.
Надія Косяк «Чорнобильські дзвони»
26 квітня 1986 року сталась страшна катастрофа в історії людства - вибух реактора на Чорнобильській атомній електростанції. Долі багатьох людей різних професій стали свідками, учасниками, героями та жертвами Чорнобильської катастрофи.
Страшна звістка про катастрофу в Чорнобилі — невеличкому українському місті, розташованому поблизу злиття сивого Дніпра й тихоплинної Прип'яті, облетіла всю планету. Оспіваний мирний атом, здавалося б, приручений і покірний, вийшов з-під влади людини.
За даними Міжнародної програми Всесвітньої організації охорони здоров'я, у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи брало участь 800 тис. осіб, серед них – весь персонал Чорнобильської АЕС.
Від вибуху реактора четвертого енергоблока Чорнобильської атомної електростанції радіоактивного ураження зазнали близько 600 тис. осіб, насамперед ліквідатори катастрофи, пожежники, військові, фахівці, котрі гасили пожежу, дезактивували місцевість, споруджували захисний комплекс — саркофаг. Загалом в Україні від Чорнобильської катастрофи постраждало понад 3 млн. осіб, зокрема понад 600 тис. дітей, майже 90 тис. були переселені із забруднених територій.
У листопаді 1986 року було закінчено будівництво «саркофага» над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції. Створена 30-кілометрова територія навколо ЧАЕС, яка стала зоною відчуження.
Аварія на Чорнобильській АЕС стала одним з похмурих символів трагедії. Вона поставила перед людським суспільством безліч проблем, які й досі повністю не вирішені, адже сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря внаслідок аварії в Чорнобилі, була в 30-40 разів більшою, ніж під час вибуху атомної бомби в японських містах Хіросіма і Нагасакі.
Участь у гасінні пожежі на ЧАЕС брали 240 тисяч осіб. Усі вони отримали високі дози радіації. Однак саме пожежникам вдалося врятувати населення прилеглих територій України, Білорусії і Європи та запобігти ще масштабнішої катастрофи – сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії. Відразу після аварії було опромінено майже 8,5 млн. людей, високе радіоактивне забруднення охопило близько 155 тис. кв. км територій, з них 52 тыс. кв. км – сільськогосподарські землі. Внаслідок забруднення повітря, ґрунтів і вод з’явилася так звана «зона відчуження», де небезпечно, а тому заборонено проживати людям. Проте в цій зоні продовжують жити близько 400 видів тварин, птахів та риб, 1200 видів флори, 60 з них занесені до Червоної книги України, а 20 є рідкісними.Наслідки Чорнобильської аварії ще довго нагадуватимуть про те, як людство може стати жертвою неконтрольованого використання власних технічних розробок.
Людство входить у майбутнє, оглядаючись у минуле, такий одвічний закон історії. У тому, що було, не можна нічого змінити,але так само нічого не можна забувати. Працівники Володимир –Волинської міської дитячої бібліотеки підготували тематичну виставку
«Чорнобиль… Згадаємо, як це було» ,яка знайомить відвідувачів з книгами в яких розповідається про аварію на Чорнобильській АС.
Час летить швидко та чорнобильська трагедія для нашого народу лишається незагоєною раною і невирішеною проблемою.
Радимо прочитати: Інформаційні матеріали до річниці аварії на Чорнобильській АЕС https://uinp.gov.ua/.../informaciyni-materialy-do...

Немає коментарів:

Дописати коментар